Hanáci blahopřejí služínským hasičům

Dne 23. prosince 2016 uspořádali služínští hasiči již 7. ročník setkání občanů našich obcí u vánočního stromku. Tentokrát se na služínské návsi sešel rekordní počet lidí, kteří si přišli poslechnout a zazpívat vánoční koledy spolu s nově vznikající hudební skupinou mladých hasičů z SDH Služín a tradičně již s ženským pěveckým sborem z Čelechovic na Hané, který u nás v tuto dobu před štědrým dnem většinou hostuje. V režii starosty služínských hasičů byl tentokrát postaven rovněž živý betlém, který přátelé hasičů chválili. Celou akci u vánočního stromu moderoval a řídil jednatel SDH Služín Ing. Jan Tichý. Nadšení vyvolal vynikající punč, se svařeným vínem, jehož přípravu řídila paní Jana Tichá a Dobromila Chromcová.

Z mladých hasičů aktivně vystoupili a krásné písničky zahráli i zazpívali Jakub a Václav Holubkovi, Klára Polednová, Vendula a Adéla Chromcová.

Živý betlém připravili hasiči: dr. Stanislav Šoustal starší a mladší, Zdeněk Dopita starší a mladší, Michal Šilhánek a František Vyhlídal.

Setkání občanů bylo zakončeno nádherným ohňostrojem v režii firmy KOVOT s.r.o. – Ing. Jan Tichý. Celá tato akce navodila občanům Stařechovic, Služína i některým návštěvníkům z okolních obcí příjemnou vánoční atmosféru. Obdiv a uznání služínským hasičům touto cestou vyjadřují všichni členové spolku Hanáci Služín.

 

Dne 22. října 2016 uspořádal spolek Hanáci  pro děti ve Služíně již 9. ročník služínské drakiády, přičmž prvních šest ročníků pořádali naši hasiči. Tentokrát se akce zvláště vydařila a proběhla za krásného, pro draky ideálního počasí. Příznivý vítr vynesl draky do neuvěřitelných výšek. Celkem 11 dětí a tři dospělí. Tito nejlepší ze Služína a okolí, soutěžili ve třech disciplínách: o nejkrásnějšího draka, o rychlost a kvalitu startu a o dosažení největší výšky. V kategorii dětí zvítězila Maruška Polednová, a v kategorii dospělých Vladimír Hornych. Všichni soutěžící byli oceněni sladkými cenami. Za podporu děkují Hanáci hlavnímu sponzorovi - firmě Manus Prostějov, Ing. Jan Poledna.

V předvečer 71. výročí osvobození Československa se sešli členové a přátelé spolku Hanáci u pomníku padlých a u Hanáckého pomníčku, aby si připoměli události konce 2. světové války a vzdali čest všem, kdož položili své životy za naši svobodu. Vzpomínkový akt zahájil jednatel spolku pan Vyhlídal, s krátkým výstižným a slavnostním projevem vystoupil pan Michal Šilhánek starší. Po ukončení oficiální části předal předseda spolku ocenění v podobě zlatých, stříbrných a bronzových medailí účastníků aprílového běhu 2016, kterého se zúčastnilo 19 dětí ze Služína. Na závěr dvě družstva mladých hasičů předvedla přítomným požární útok s vodou, za což mladí hasiči sklidili potlesk na otevřené scéně.

Přinášíme projev pana Michala Šilhánka v plném znění:

Vážení členové a přátelé spolku Hanáci.

Srdečně Vás vítám na dnešní májové oslavě, kterou pořádáme u příležitosti 71. výročí osvobození Československa. Od založení našeho spolku je to již potřetí, co se scházíme vždy 8. května, abychom si připomněli konec druhé světové války a porážku fašismu. K našemu pomníku a k pomníku padlých pokládáme kytici jako vzpomínku a vděk těm, kteří položili své životy za naši svobodu a za náš život v míru.

Před více než sedmdesáti lety začalo Karpatsko-dukelskou operací postupné osvobozování Československa od nacistické nadvlády. Hlavní tíha bojů ležela na sovětské Rudé armádě, které byl podřízen i 1. československý armádní sbor pod velením generála Ludvíka Svobody. Jižní a západní Čechy osvobozovala americká armáda. V této válce padlo 14 milionů vojáků, civilních obětí bylo více než 36 milionů na straně spojenců, a z toho bylo téměř 350 tisíc Čechů a Slováků. Fašisté Německa, Itálie a Japonska tedy povraždili přes 50 milionů lidí, mezi nimi miliony dětí a žen.

Naše dnešní generace si už ani neumí představit hrůzy této války. Proto vás teď prosím, abychom všem, kteří obětovali své životy za naši svobodu, věnovali tichou vzpomínku a položili k pomníku kytici na jejich památku.

Projev přednesl Michal Šilhánek

 

 

V sobotu 2. dubna 2016 poděkoval výbor spolku Hanáci 1. skupině svých přátel a sponzorů na společném večírku, kde byla zhodnocena dosavadní spolupráce a výsledky při obnově našeho objektu. Poděkování a uznání bylo tentokrát jednatelem spolku, panem Vyhlídalem vysloveno Pavlu Lipičkovi, Zdeňkovi Jamrichovi a Janu Zapletalovi za jejich pomoc při instalaterských, zednických a zahradnických pracech. Po hodnocení se všichni výborně bavili. " O veselou zábavu i náladu se postarali všichni přítomní. Každý ale poděkoval Toníkovi Hlavinkovi, nejen za práci, kterou vykonal pro spolek, ale také za to, že má smysl pro kolektiv a dobrou zábavu".

 

V této rubrice nejsou žádné články.

Mezinárodní den žen, připadající každoročně na 8. března, je mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Svátek žen byl poprvé slaven 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA, mezi jeho cíle patřilo volební právo žen, od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Demonstrace žen na konci zimy, tradičně o nedělích, se nejdříve konaly v USA na popud tamní Socialistické strany USA; velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8. března 1908 v New Yorku. Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data.

Datum 8. března se ustálilo až po 1. světové válce, zejména pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě roku 1917 těsně předcházející únorové revoluci, která se konala poslední neděli v únoru dle juliánského kalendáře, což odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského. Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek.

Spolek Hanáci je přesvědčen, že i naše ženy si zaslouží pozornost, uznání a poděkování za vše, co pro své rodiny každodenně obětují a dělají. Proto jsme si den 8. března připomněli při společném setkání v naší klubovně a společně tento svátek oslavili.

 

"U spolku Hanáci ve Služíně uskutečnili členové spolku dne 13. února 2016 dětský karneval. Účast dětí nebyla tentokrát moc veliká vzhledem k chřipkové epidemii, přesto 12 krojovaných dětí vytvořilo pravý maškarní bál a přítomným rodičům, babičkám a dědečkům udělalo radost při soutěžích i tanečním reji. Většina dětí byla ze Služína, na krneval ale přijela i Zuzanka Brančíková z Kroměříže s maminkou, a Vojta Zapletal z Čech pod Kosířem s tatínkem. Velký úspěch sklidili kluci piráti Patrik a David Zapletalovi ze Služína, kterým dělal doprovod děda Hlavinka a maminka Petra. Velký úspěch měla Maruška Polednová, která přišla tancovat a soutěžit také s maminkou Janou. Výborné dovednosti při soutěžích předvedla Anetka Šilhánková a Saša Dubinská, kterým ale chyběl rodinný doprovod. Podívat se na karneval přišli ještě Adam Brančík, Klárka Polednová s kamarádkou a další návštěvníci. Samozřejmě, že na karnevalu nechyběl ani Jirka Štastný s maminkou Marií.  Radostné úsměvy a bojovná nálada při soutěžích dělali radost všem přítomným. Ukázalo se, že podobné akce jsou pro děti velmi důležité, neboť je to místo k legraci, soutěživosti, kamarádství a vzájemnému poznání. Naši malí kamarádi, kteří přišli, se již těší na další podobnou zábavu. Nakonec ještě organizátoři akce, pan Vyhlídal a Ing. Zapletal děkují všem sponzorům za obrovské množství dárků a cen pro děti. Toto poděkování patří starostce naší obce, paní Pavlíně Menšíkové, dále paní Janě Vařechové, paní Aleně Brančíkové, Mojmíru Hopjanovi, Ladislavu Menšíkovi - stolářství Stařechovice a ČMSS - Michalovi Šilhánkovi."